Kalendar događanja
Vijesti iz mreže
Prije 3 danaPočele prijave za Voogle akcelerator- program podrške inovativnim idejama Prije 18 danaIstraživanje potvrdilo: Europska poduzetnička mreža doprinosi rastu i razvoju poduzetništva 26. srpnja 2023Eurostars 3: Dostupno 200.000 eura za inovativne projekte međunarodne suradnje 28. lipnja 2023Sudjelujte na radionici EIT Food Challenge Labs i osvojite nagradu od 2.000 eura! 28. lipnja 2023Budite dio međunarodne izložbe inovacija BUDI UZOR®/INOVA 2023.Obilježen Nacionalni dan zaštite na radu
Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava, uz pokroviteljstvo EU-OSHA - Europska agencija za sigurnost i zdravlje na radu organizirali su stručni skup „EU-OSHA kampanja – Zdrava mjesta rada upravljaju opasnim kemikalijama“ koji se održao u petak 26. travnja 2019. u Branimir centru u Zagrebu. Toga dana je obilježen i Nacionalni dan zaštite na radu.
Skup su pozdravili gospodin Dražen Opalić, pomoćnik ministra rada i gospođa Vesna Torbarina iz Hrvatske gospodarske komore, Ambasadorica EU OSHA u Hrvatskoj.
Kampanja za zdrava radna mjesta važno je područje suradnje Agencije i EEN-a, a u njezinu je promidžbu uključeno 28 ambasadora za sigurnost i zdravlje na radu iz EEN-a. Ambasadori imaju aktivnu ulogu u promicanju kampanje za zdrava radna mjesta.
Što su opasne tvari? Postoje li na mom radnom mjestu? Kako se mogu prepoznati i kako se njima može upravljati?
Na ova i mnoga druga pitanja odgovarali su stručnjaci iz Ministarstva, Instituta za medicinska istraživanja, Državnog inspektorata i drugih institucija koje se bave ovom tematikom.
Radnici su izloženi opasnim tvarima na mnogim europskim radnim mjestima. Izloženost opasnim tvarima češća je nego što ljudi misle i događa se na gotovo svim radnim mjestima. Opasne tvari najčešće su u određenim sektorima, kao što su poljoprivreda, proizvodnja i građevinarstvo. Zbog toga postoje razlozi za veliku zabrinutost u pogledu sigurnosti i zdravlja te je bitno da se rizici prepoznaju i da se njima upravlja.
Opasne tvari jesu sve krutine, tekućine ili plinovi koji mogu naštetiti sigurnosti ili zdravlju radnika. Do izloženosti može doći udisanjem, dodirom s kožom ili gutanjem.
Izloženost opasnim tvarima na mjestu rada povezana je s akutnim i dugoročnim zdravstvenim problemima, uključujući:
- bolesti dišnih putova (npr. astma, rinitis, azbestoza i silikoza)
- oštećenja unutarnjih organa, uključujući mozak i živčani sustav
- nadraživanje i bolesti kože
- profesionalni rak (npr. leukemija, rak pluća, mezoteliom i rak nosne šupljine).

Zašto je toliko važno upravljati opasnim tvarima na radnom mjestu?
Opasne tvari uzrokuju i ozljede na radu, što uz profesionalne bolesti dovodi do značajnih troškova za poduzeća. Izloženost opasnim tvarima na radnom mjestu mora se otkloniti ili učinkovito kontrolirati kako bi se osigurali sigurnost i zdravlje radnika te ekonomski uspjeh poduzeća i društva.
Tko mora sudjelovati u promicanju održivog radnog vijeka?
Za učinkovito upravljanje sigurnošću i zdravljem na radu, svi odnosno poslodavci, voditelji i radnici moraju biti spremni sudjelovati. To je posebno važno kada se radi o opasnim tvarima jer zanemarivanje rizika koje one predstavljaju može izravno i ozbiljno utjecati na zdravlje radnika i opstanak poduzeća.
- Poslodavci imaju pravnu obvezu provoditi procjenu rizika kako bi otkrili moguće rizike povezane s opasnim tvarima. Moraju osigurati da se rizicima upravlja u skladu s hijerarhijom preventivnih mjera.
- Voditelji trebaju motivirati radnike na uključivanje. Trebaju omogućiti radnicima redovno osposobljavanje i pristup jednostavnim resursima.
- Radnici trebaju shvatiti moguće rizike, biti upućeni u preventivne mjere, bez straha iznijeti svoju zabrinutost i osjećati dovoljno samopouzdanja za aktivno sudjelovanje u pronalasku rješenja.
Najvažnije je ustanoviti kulturu sprečavanja. Snažnim vodstvom i predanošću sigurnosti i zdravlju na radu poslodavci i voditelji mogu izgraditi radnu okolinu u kojoj svi ozbiljno shvaćaju sigurnost i zdravlje te surađuju u određivanju rizika i njihovu otklanjanju.
Više o kampanji na poveznici EU OSHA.