13.06.2012, 12:50

Uljanik Brodogradilište u pregovorima o projektu Green blast

Mali i srednji poduzetnici još se uvijek mogu prijaviti na natječaj EU-a CIP eko-inovacije koji je otvoren 8. svibnja, traje do 6. rujna, a ima ukupan fond od 35 milijuna eura.

Financira se polovica ukupne vrijednosti projekata čija je prosječna srednja vrijednost 1,4 milijuna eura. Natječaj za eko-inovacije jedini je na koji se poduzetnici mogu izravno javiti, u tom programu Hrvatska sudjeluje od 2008. godine, a za ovu je godinu platila članarinu od 1,7 milijuna eura, zbog čega je nužno povući što više sredstava iz europskih fondova, poručila je poduzetnicima u pulskoj Županijskoj gospodarskoj komori Snježana Ivić-Pavlovski iz Ministarstva poduzetništva i obrta, nacionalna koordinatorica CIP EIP programa.

- Eko-inovacija jest proizvod, usluga ili proizvodni proces koji ima pozitivan utjecaj na okoliš i koji optimizira proizvodni proces. To ne mora biti nešto novo, neviđeno, dovoljno je unaprijediti proizvodni proces, na primjer smanjiti potrošnju vode u proizvodnji, kazala je Ivić-Pavlovski.

Novcem od ovog natječaja ne financira faza istraživanja i razvoja, nego gotov proizvod koji ima tržišni potencijal. Prioriteti za financiranje su recikliranje, proizvodnja hrane i pića, građevinarstvo, voda, zeleno poslovanje i pametna javna nabava. Eko-inovacije financiraju se zato što u EU-u u segmentu eko-industrije ima gotovo 3,5 milijuna radnih mjesta.

Kao primjer uspješnog korištenja sredstava naveden je projekt RUCONBAR, odnosno hrvatski konzorcij koji je osmislio barijeru za zaštitu od buke u koju je ugrađen inovativni materijal - reciklirana guma.

Projekt Green blast u režiji pulskog Uljanik-Brodogradilišta još je u fazi pregovora s Bruxellesom, a riječ je o inovativnoj primjeni otpadnog stakla u tzv. pjeskarenju, odnosno pripremi površina za bojanje.

Vito Radolović, samostalni projektant u brodogradilištu, kaže da se zasad koristi metalni medij koji se odlaže kao otpad, dok bi se stakleni otpad mogao ponovno iskoristiti kao sirovina za proizvodnju opeke.

Projekt je vrijedan oko dva milijuna eura, a odluka o tome hoće li biti prihvaćen trebala bi pasti u idućih mjesec, dva. Dosad je Uljanik-Brodogradilište sudjelovalo u programima FP6 i FP7 s tri projekta.
O sedmom okvirnom programu (FP7), odnosno europskom programu za istraživanje i tehnološki razvoj, koji u razdoblju od 2007. do 2013. ima na raspolaganju više od 50 milijardi eura, govorio je Goran Zeković s Hrvatskog instituta za tehnologiju.

Fokusirao se na dio tog programa, natječaj "Istraživanje u korist malih i srednjih poduzeća", koji će omogućiti malim i srednjim tvrtkama da od istraživačkih institucija dobiju gotova istraživanja plaćena europskim novcem, a da poduzetnici kasnije postanu vlasnici rezultata tih istraživanja i na temelju toga kreiraju nove proizvode i usluge. Natječaj će biti objavljen polovicom srpnja, a trajat će do polovice studenog.
Sedmi okvirni program u cjelini je pak puno širi i odnosi se na veliki broj različitih natječaja različitih područja znanosti i tehnologije, kao i nekih drugih potprograma koje sadrži taj program, a odnose se, uz ostalo, na razvoj ljudskih potencijala i znanstvenika.